E-Karne
Deneme Sonuçları
E-Bülten
Mezunlar
M. Kemal Atatürk
Milli Eğitim Bakanlığı
  • e-okul
  • E-Mezun Benimle Oynarmısın Çağın vebası sigara
  • Bu Benim Eserim Girişimcilik El Kitabı Haydi Kızlar Okula

Hava DurumuAnketimize Katılın
Okulumuzu Nasıl Buldunuz ?
Twitter Sayfamız
Facebook Sayfamız

Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Çıktı Al Word'e Aktar

Eklenme Tarihi : 13 Aralık 2011, 16:16

Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Sınava hazırlık sırasında test çözerken nelere dikkat etmemiz gerekir bunu öğrenmemiz ve öğrendikten sonra da uygulamamız gerekir.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANMALIYIZ?

1.Sık sık tekrara önem veriniz. Bir sınavdan çıktığınızda, daha sonra gelecek sınav için hazırlanmaya başlayınız.

2.Önemli kanun, kural, teori, deney ve fikirlerin bir listesini yapınız.

3.Konunun özetini çıkarınız. Sonra da hiçbir kısmı atlamadan çalışınız.

4.Öğretmen olsaydınız hangi soruları soracağınızı düşününüz ve bunlara "doğru" cevaplar vermeye

çalışınız. Verdiğiniz cevabın doğruluğundan emin olunuz.

5.Sınav şekli hakkında öğretmenin kendisinden veya eski yıl öğrencilerinden bilgi edinmeye çalışınız. Hazırlığınızı ona göre yapınız. Çünkü herkesin imtihan şekli değişik olabilir. Bazıları kesin cevap, bazıları yorum ister.

6.Dersin ve konunun belli başlı yerlerine iyi çalışınız ve zayıf olduğunuzu sandığınız noktalara özel bir dikkat gösteriniz.

7.Eski ödev ve varsa sınav kâğıtlarınızı saklayınız ve sınavlara girmeden önce bunları gözden geçirmeyi de unutmayınız. Sınavlarda eski hatalarınızı tekrarlamaktan çekininiz.

8.Soruları iyi anlamaya, yeter derecede açıklama yapmaya, örnek vermeye önem veriniz.

9.Sınavlardan önce, imtihanın temposuna uygun bir çalışma ortamına giriniz. Bunun için belli bir zamanda, belli problemleri cevaplandırma çabası içinde bulununuz.

Bu maddeleri yerine getiren bir öğrenci genel olarak sınavlara hazırlanmış olur. Bazı durumlarda sınav şekline uygun bir hazırlık yapmak ta gerekir. Test ve kompozisyon şeklindeki soruları anlamak ve sorulara uygun cevaplar vermeyi de öğrenmek gereklidir.

 

VERİMLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ  

Sınava hazırlık sırasında test çözerken nelere dikkat etmemiz gerekir bunu öğrenmemiz ve öğrendikten sonrada uygulamamız gerekir.

Sınava hazırlık sırasında test çözerken nelere dikkat etmelisiniz? Elbette nelere dikkat edeceğinizi biliyorsunuz ama bir daha gözden geçirmenin kime zararı olur? Öğrenmek, uygulamak ve sonuca ulaşmak bizim elimizde bunu unutmayın.

1- Öncelikle bir konuyla ilgili soru çözmeye başlamadan önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Sık rastlanan hatalardan biri konuyu yeteri kadar özümsemeden soru çözmeye çalışılmasıdır. Tabii bu durumun doğal sonucu da o konuyla ilgili çözülen testlerdeki yanlış sayısının fazla olmasıdır. Bu yanlışlar adayın zamanla o konudan o dersten soğumasına derse veya konuya karşı ön yargı geliştirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka testi çözülecek konuya adayın önceden hazırlık yapması gerekmektedir.

2-Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır fakat amaca yönelik olmayan kaynaklardan yararlanmak boşa zaman harcanmasına ve yanlış yönde çalışma yapılmasına yol açabilir.

3- Kaynaklarda karşınıza çıkan her soruya sınavda karşınıza çıkabilir mantığıyla yaklaşmaya çalışın.

4- Çözemediğiniz ya da yanlış çözdüğünüz her sorunun doğru cevabını mutlaka öğrenin gerekirse o konuyla ilgili yaptığınız çalışmayı bir kez daha tekrar edin. Yanlış işaretlenen ve boş bırakılan soruları inceleyip kontrol edin. Aynı hata ve eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

5-Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

6- Test tekniğinin bir başka önemli noktası çözdüğünüz testlerde süre tutmanız yani hızınızı ölçmenizdir.

7- İnsan zihni soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız.

8- Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilin sorular olarak algılanmalıdır.

9-Her gün belirli miktarda soru çözün ve bu soru sayısını yavaş yavaş arttırmaya çalışın. Bütün çalışmalarınızda mümkün olduğunca her soru için bir dakikaya bağlı kalarak soru çözmeye çalışmalısınız.

10- Bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı bulduğunuzu düşünerek soruyu yanıtlamayın. Sorunun doğru cevabı okumadığınız diğer seçeneklerde olabilir. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına geçmek sizi yanıltır. Soruda sizden ne isteniyorsa, ne eksik ne fazla isteneni düşünmelisiniz.

11- Her sorunun kendine has bir mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.

 

12-Bazı sorular size çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sınavlarda da karşımıza çıkabilmektedir.

13-Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.

14-Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.

15- Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.

16-Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.

17-Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir.

18-Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığı kazanmalısınız.

19- Sınava hazırlanırken oluşturduğunuz programa uymanız durumunda kendinize güvenmemeniz için hiçbir neden olmamalıdır. Çünkü SBS’de ölçülmeye çalışılan bilgi düzeyini en verimli şekilde yansıtabilmeniz için kendinize güven duymanız ve kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir.

20-Soruların anlama ve yorumlamaya dayalı olduğunu unutmayın ve bu nedenle her gün mutlaka kitap okuyun. Bunu alışkanlık haline getirin.

 

HANGİ DERSE NASIL ÇALIŞILMALI

FEN  DERSİNİ NASIL ÇALIŞMALISINIZ ?

• Fen dersinin önemli bir kısmı, temel bilgi ve kavramlarla yorum yapılması gereken sorulardır. Doğru yorum yapabilmeniz için konuyu çok iyi öğrenmeniz gerekir.

• Önce konuyu kavramalı, tanımları ve kavramları öğrenmelisiniz.

• Formüllerle işlem yapılmaktadır. Formülleri ezberlemeden, sorular üzerinde uygulamalar yaparak öğrenmelisiniz.

• Öğrendiğiniz formülleri, küçük kağıtlara yazıp, çalışma masanızda her an görebileceğiniz yerlere asabilirsiniz. Böylece unutmayı engellemiş olursunuz.

• Fende başarılı olabilmek için matematik ve geometri bilgilerinizin de eksik olmaması gerekir.

• Bir konuyu tam öğrenmeden diğer konuya geçmeyiniz. Çünkü konular arasında bağlantılar vardır.

• Çalışmaya mutlaka konu tekrarı yaparak başlamalısınız. Konu ile ilgili kavramları, ilkeleri ve özellikleri yazarak çalışınız. Sonra soru çözümüne geçebilirsiniz.

• Konuları özet çıkarak çalışırsanız bilgilerin kalıcı olmasını sağlarsınız.

• Fen dersindeki başarınız sadece konu çalışmakla mümkün değildir. Konu çalışmalarınızı test çözerek pekiştirmelisiniz.

• Fen sorularında, aynı soru içinde birkaç konuya ait bilgileriniz ölçülebilir. Bu nedenle başlarda çözeceğiniz testlerde yanlışlarınız fazla olabilir, bu sizi korkutmasın. Konularla ilgili bilgileriniz tamamlandığında yanlışlarınız daha az olacaktır.

MATEMATİK DERSİNİ NASIL ÇALIŞMALISINIZ ?

• Derse düzenli devam etmeniz ve dersi çok iyi dinlemeniz gerekir.

• Kuralları çok iyi öğrenmeli anlaşılmayan yerleri mutlaka sormalısınız. Sormadığınız takdirde  konular birbiriyle bağlantılı olduğundan daha sonraki konuları anlamakta zorlanırsınız.

• Matematik dersi okuyarak ve kuralları ezberlenerek başarılı olunacak bir ders değildir. Bu bakımdan kuralları ezberleyerek değil, soru çözerek öğrenmelisiniz.

• Alt yapınız iyi değilse tekrara öncelikle derste yapılan örnekleri çözerek başlayınız. Bunları çözerken kendinize süre vermeyiniz ve tüm ayrıntıları gözden geçiriniz.Alt yapınız iyi ise hemen süreli test çözümüne geçmelisiniz.

• Konu tekrarlarını periyodik aralıklarla ve test çözerek yapınız.

 • Geometri kurallarla düşünmeyi ve çözüm için kuralları soruya aktarmayı gerektiren bir derstir. Konulardaki kuralları ezberlemeden, sorular üzerinde uygulayarak öğrenmelisiniz.

• Konular birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle her konuyu öğrenerek diğer konuya geçmelisiniz.

• Soruları dikkatli okuyarak, soruda verilen bilgileri şekile doğru aktararak çözüme ulaşabilirsiniz.

• Var olan bilgileri soru çözümünde ne şekilde kullanacağınızı, farklı açılardan düşünerek bulabilirsiniz.

• Temel bilgilerinizde eksiklikler varsa bunu çok soru çözerek giderebilirsiniz.

• Geometri dersini öğrenebilmeniz için önce kararlı olmanız gerekir. Sonra öğrenmek için yeterli zaman ayırmalı ve çaba göstermelisiniz.

TÜRKÇE DERSİNİ NASIL ÇALIŞMALISINIZ ?

• Türkçe soruları bilgi ve yorum sorularından oluşmaktadır. Bunları çözebilmek için bilgi birikimi ve okuma alışkanlığı gerekmektedir.

• Paragraf sorularını çözerken öğretmeninizin öğrettiği bakış açısıyla yorumlama yapınız. Paragraf sorularında yanlışınız çok çıkıyorsa her gün bu konudan en az bir test çözmelisiniz.

 

• Dilbilgisi sorularında başarılı olmak için konuyla ilgili sistemli bilgi edinmeli sonra soru çözmelisiniz.

Günde bir sayfa da olsa kitap okunmalıdır. Kitap okuma alışkanlığı olmayanlar ilk başlarda gazetelerden ilgilerini çeken köşe yazılarını, daha sonra Dünya Klasikleri'nden olan hikâye ve romanları daha sonra ise düşünsel içerikli deneme kitaplarını okumalıdırlar. 

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİ NASIL ÇALIŞMALISINIZ ?

• Öncelikle yeterli bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Bunun için de sınıfta dersi dikkatlice dinlemeli ve öğretilen konuyu aynı gün ve yakın aralıklarla tekrar etmelisiniz.

• Konuyu tam olarak öğrenmeden test çözümüne geçmeyiniz.

• Tarih ezberlenerek başarılı olunacak bir ders değildir. Ezberlemek yerine olaylar arasında neden-sonuç ilişkileri ve tarihi olayların bugünkü olaylarla benzerliğini kurarak öğrenmeye çalışınız.

• Çalışırken sadece okumak yerine not alarak, şema çizerek ve tarih atlasından yararlanarak yapılan çalışmaların daha verimli olduğunu unutmayınız.

 Konuya farklı açılardan bakışınızı sağlamak için çok soru çözmelisiniz. Soru çözümlerinizi süre vererek yapmalısınız. Böylece hızlı düşünme becerinizi de geliştirmiş olursunuz.

 • Öncelikle derste anlatılan konuları tekrar ederek başlayınız.

• Konu çalışma sıranız da derslerdeki konu işleyişine göre olmalıdır.

• Tanım, kavram ve temel bilgileri çok iyi öğrenmeden soru çözümüne geçmeyiniz.

• Sebep-sonuç ilişkisi ( bitki örtüsünün iklim tipleriyle, yer şekillerinin tarım ve yerleşme ile ilgisi gibi) kurarak çalışınız. Bu sizin ezberleme yerine anlayarak öğrenmenizi sağlayacaktır.

İNGİLİZCE   DERSİNİ NASIL ÇALIŞMALISINIZ ?

• İngilizce   ders öğretmenleriniz sizin temel kaynağınızdır. Dersleri hiç kaçırmadan dinlemek bu derslerdeki başarının ilk koşuludur.

• Öncelikle konu çalışılarak, temel kavramlar çok iyi öğrenilmelidir. Bilgi olmaksızın yapılacak temel yorumlar sınavda yanlış yapmanıza neden olacaktır.

• Kelimeleri ve dil  kurallarını çok iyi öğrenmelisiniz.

• Bol soru çözerek öğrendiğiniz  kuralları ve yorum gücünüzü pekiştirebilirsiniz.Okunma Sayısı : 1530

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YORUMLAR (2)
  • muzaffercim çok çalışmak zaten başarı getirmez planlı programlı ve yukardaki yazılanları uygulayarak başarı mutlaka gelecektir :)

    17 Ocak 2012, 21:09 tarihinde ali küçüktürk yorum yapmıştır.
  • çok çalışıyoruz ama bazı kişiler aynı

    17 Ocak 2012, 17:04 tarihinde muzaffer topkara yorum yapmıştır.
Copyright © 2011 , Sitemizde bulunan yazi, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
Adres: ALATA MAH. 3025 SOK. ERDEMLİ YILDIRIMHAN İBRAHİM GÜL İLKÖĞRETİM OKULU Tel: (324) 515 44 73 - (324) 515 69 44 Fax: (324) 515 41 56